Nájemní bydlení 2023: Roční analýza cen nájmů

3 min.

Co přinesl loňský rok českému realitnímu trhu? Jaké ho ovlivňovaly klíčové faktory a změny? A co můžeme očekávat v roce 2024? Na to, co se během roku 2023 na našem trhu událo, se do detailu podíváme v sérii článků. Pověnovali jsme se transakčním cenám, aktivitě trhnu i novostavbám. V následujícím, v pořadí už třetí článku se zaměříme na nájemní bydlení.


Rok 2023

Poptávka po nájemním bydlení napříč celou republikou dlouhodobě roste. Na úrovni celé České republiky bylo v roce 2023 zrealizováno 193 854 nájmů, což je o téměř čtvrtinu více nežli v předchozím roce. Nejvíce zrealizovaných nájmů proběhlo v srpnu loňského roku, a to téměř 19 tisíc.

Chcete podrobnější data a analýzu, kdykoliv potřebujete?

Registrujte se do naší aplikace HYPOX, kde najdete nejpreciznější data o cenách nemovitostí v ČR.

Aktivita trhu nájemního bydlení

Počet zrealizovaných nájmů v loňském roce výrazně meziročně stoupl na úrovni všech krajů i všech městských částí hlavního města. Na úrovni krajů nejvíce posílil Pardubický kraj, kde bylo v loňském roce zrealizováno o téměř 35 % více nájmů než v předchozím roce. Naopak nejmenší zvýšení evidoval Pardubický kraj, i tam ale došlo k nárůstu o téměř 13 %. V Praze největší nárůst aktivity registrovala Praha 7 a naopak nejmenší Praha 1, která zaznamenala nárůst o 4,8 % a byla jedinou lokalitou s meziročním nárůstem pod 10 %.

Ceny nájmů v roce 2023

V roce 2023 průměrný nájem v Praze podražil o 12 % na průměrných 383 Kč/m2. Průměrná cena v rámci celé republiky vychází v loňském roce přibližně o sto korun levněji, na 286 Kč/m2, i tak šlo ale o meziroční cenový nárůst o 8,5 %.

Stejně jako aktivita, i ceny nájmů podražily úplně všude, napříč všemi kraji a všemi městskými částmi. V krajích povětšinou kolem 5 %, V hlavním městě šlo o navýšení většinou mezi 10 až 15 %.

Úplně nejdráže bylo na Praze 1, kde v loňském roce vyšel m2 nájemního bytu na 455 korun, naopak nejlevněji bylo v nájmu v Ústeckém kraji s cenou 188 Kč/m2 a Moravskoslezském s cenou 192 Kč/m2.

Jaký lze očekávat vývoj v roce 2024?

V sektoru nájemního bydlení, zejména v Praze, dlouhodobě převyšuje poptávka nad nabídkou. V posledních letech byl navíc tento trend umocněn rostoucí nedostupností bytů ke koupi do osobního vlastnictví. 

Při pohledu na data vývoje chování trhu nájemního bydlení v loňském roce tak nic nenasvědčuje tomu, že by měly ceny nájmů v blízké budoucnosti klesat. Spíše naopak, v následujícím roce očekáváme dále rostoucí zájem o bydlení v nájmu a s ním spojený i postupný růst cen.