Digitalizace usnadní vyřízení dědictví. Co už zvládnete online?

3 min.

Dědické řízení po úmrtí blízkého patří mezi nejtěžší okamžiky v životě. V naší aplikaci HYPOX.cz se snažíme část tohoto procesu zjednodušit – do pěti minut vám online poskytneme podklady k ocenění nemovitosti pro notáře.


Bez ohledu na to, zda zemřelý zanechal či nezanechal závěť, dědické řízení je často dlouhý proces, který může trvat i několik měsíců. Notářovou hlavní prioritou je sestavit a ocenit majetek zesnulého. Dokumenty jako zůstatky na běžných účtech, výpisy z investic a pojištění se získávají relativně snadno. Problémy nastávají, když se dědictví týká nemovitosti, protože notář potřebuje její ocenění. Kde ho získat?

Odhad nemovitosti zdarma dnes nabízí mnoho subjektů, ale bude takový odhad stačit pro dědické řízení? I když notář obvykle nevyžaduje soudní odhad nemovitosti, ocenění musí splňovat několik kritérií. Mimo jasné identifikace nemovitosti musí odhadní cena odpovídat datu úmrtí vlastníka. Aktuální odhady z různých online kalkulaček tedy notáři stačit nebudou, protože neodpovídají dni úmrtí.

Naše aplikace HYPOX vám během pěti minut vygeneruje kompletní ocenění nemovitosti a podklady pro dědické řízení. Stačí vyplnit jednoduchý formulář s adresou a základními údaji, a náš oceňovací model se postará o zbytek. Model využívá data z celé České republiky. „Naše oceňovací modely a data využívají dlouhá léta velké české banky a pojišťovny. Díky HYPOXu je může využít každý,“ říká zakladatel aplikace Milan Roček. Dodává: „S dědickým řízením je spojeno hodně stresu, proto jsme se rozhodli nabídnout lidem inovativní službu, která celý proces zjednoduší. Navíc není třeba nikomu volat a čekat na ocenění.“ Aktuálně naše služba umí připravit podklady pro byty, ocenění rodinných domů bude dostupné během půl roku.

Zkušenosti s odhady v realitních kancelářích nás inspirovaly k vytvoření této nové služby. Realitní kanceláře provádějí odhady s cílem budoucí spolupráce a možného prodeje nemovitosti v rámci dědictví. „Naším cílem není prodej bytu. Poskytujeme diskrétní službu, která klientovi nabízí pouze kvalitní podklady pro notáře a nic jiného. Rozhodně klientovi nevoláme, zda chce zděděnou nemovitost prodat,“ vysvětluje Roček.

Usnadněte si vyřízení dědictví i vy