Ceny nemovitostí 2024: Květen aktivitou překonal i rekordní duben

3 min.

Realitní trh se dává čím dál více do pohybu. Květen přinesl nejvíce transakcí od začátku roku 2023 a už tak silný duben letošního roku překonal o více než 6,5 %. Nejvíce se prodávaly rodinné domy, nárůst aktivity zaznamenaly všechny segmenty kromě novostaveb.


Vývoj na realitním trhu v květnu 2024

Chcete podrobnější data a analýzu, kdykoliv potřebujete?

Registrujte se do naší aplikace HYPOX, kde najdete nejpreciznější data o cenách nemovitostí v ČR.

Ceny rodinných domů v květnu 2024

Segment rodinných domů zaznamenal v květnu 2 129 transakcí. Nejvíce se prodávalo ve Středočeském kraji, kde proběhlo 377 transakcí a v Jihomoravském kraji, kde proběhlo 285 transakcí. Nárůst aktivity jsme evidovali v hlavním městě, kde po delší době proběhla stovka transakcí.

Z pohledu ceny rodinné domy na úrovni celé republiky zdražily o 12 %, nárůst je však dán částečně právě i vyšším počtem transakcí v Praze, která je v segmentu dlouhodobě výrazně nejdražší. Na úrovni České republiky bez dat za hlavní město rodinné domy zdražily o 7,8 %.

Ceny novostaveb v květnu 2024

Druhým nejaktivnějším segmentem byly v květnu novostavby, kterých se prodalo 1 927, z čehož 956 v rámci hlavního města. 

Cenová hladina v regionech v květnu mírně klesla na úroveň 96 268 Kč/m2. Nejdráže se novostavby prodávaly v Praze, naopak nejlevněji v severozápadních Čechách, kde je trh nových bytů také dlouhodobě nejméně aktivní.

Ceny panelových bytů v květnu 2024

Segment panelových bytů evidoval o téměř 10 % více transakcí než minulý měsíc a celkově nejvíce za poslední více než rok a půl. Nejvíce se panelové byty prodávaly tradičně v Praze, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Ceny panelových bytů meziměsíčně mírně zdražily o 1,7 %, v hlavním městě se ceny drží nad hranicí 100 000 Kč/m2, nejlevnější panelové byty zůstávají v severozápadních Čechách.

Ceny cihlových bytů v květnu 2024

Co do počtu prodejů byl nejméně aktivním tradičně segment cihlových bytů, z hlediska aktivity segmentu šlo ale o nejsilnější měsíc od začátku roku 2023 s meziměsíčním nárůstem počtu prodaných bytů 22,4 %.

Nejvíce se cihlové domy prodávaly v hlavním městě a se značným odstupem Jihomoravském a Středočeském kraji. Ceny v Praze přesáhly hranici 125 000 Kč/m2, cenová úroveň v regionech atakovala 50 000 Kč/m2. Nejlevnější byly cihlové byty v Ústeckém kraji, kde byla cena za m2 dokonce o necelé 3 500 Kč nižší než za m2 panelového bytu.

Průměrná úroková sazba hypotéky v květnu 2024

Hypoteční trh dál intenzivně sílí, počet poskytnutých hypoték meziměsíčně stoupl o téměř 10  %, úroková sazba klesla na 5,07 %.