Ceny nemovitostí 2024: Silný duben na českém realitním trhu

4 min.

Duben byl pro český realitní trh mimořádně silným měsícem. S necelými 6 800 transakcemi jsme zaznamenali meziměsíční nárůst o téměř 19 % a nejvyšší počet transakcí od začátku roku 2023. Růst vykázaly všechny segmenty bydlení, největší zájem byl o rodinné domy.


Vývoj na realitním trhu v dubnu 2024

Chcete podrobnější data a analýzu, kdykoliv potřebujete?

Registrujte se do naší aplikace HYPOX, kde najdete nejpreciznější data o cenách nemovitostí v ČR.

Ceny rodinných domů v dubnu 2024

Segment rodinných domů zaznamenal v dubnu 2 066 transakcí, tedy téměř o čtvrtinu více nežli minulý měsíc. Nejvíce se prodávalo ve Středočeském kraji, kde byly domy také po hlavním městě druhé nejdražší.

Z pohledu ceny rodinné domy mírně zlevnily, a to jak v Praze, tak v regionech. Průměrná cena rodinného domu v České republice po delší době klesla pod pět milionů korun, v regionech byly rodinné domy nejlevnější za poslední rok a půl.

Ceny novostaveb v dubnu 2024

Druhým nejaktivnějším segmentem byly v dubnu novostavby, kterých se prodaly necelé dva tisíce. Více než 40 % bytů v novostavbách se prodalo v rámci hlavního města za průměrnou cenu 141 000 Kč/m2. Cenová hladina v regionech atakovala minulý měsíc hranici 100 000 Kč/m2, mimo Prahu bylo nejdráže v Jihomoravském a Jihočeském kraji.

Nejméně aktivní lokalitou na poli novostaveb zůstávají severozápadní Čechy, Karlovarský kraj zaznamenal 10 transakcí, Ústecký kraj dokonce pouze 7 a to všechny v rámci jednoho developerského projektu nedaleko Litoměřic.

Ceny panelových bytů v dubnu 2024

Mezi staršími byty se tradičně více obchodovalo s panelovými byty. Segment zaznamenal 1 668 transakcí, což je nejvíce od začátku minulého roku. Nejaktivnějšími trhy zůstávají hlavní město a Ústecký kraj.

Ceny panelových bytů meziměsíčně zdražily o více než 5,5 %, v hlavním městě ceny opět přesáhly hranici 100 000 Kč/m2, v regionech průměr stoupl na 48 000 Kč/m2.

Ceny cihlových bytů v dubnu 2024

Nejméně aktivním segmentem byly opět cihlové byty, i tady ale došlo z hlediska aktivity prodejů k nárůstu o více než 13,5 %. Nejvíce se cihlové domy prodávaly v hlavním městě a Jihomoravském kraji.

V segmentu cihlových bytů jsme v dubnu zaznamenali největší cenové nůžky mezi hlavním městem a regiony. Zatímco v hlavním městě metr cihlového bytu vyšel na 124 000 korun, v Jihomoravském kraji – druhém nejdražším – už vyšel metr čtvereční na necelých 70 000 korun, tedy to 44 % levněji. Rozdíly na cenách hlavního města a nejlevnějšího Ústeckého kraje pak byly ještě daleko markantnější. Metr cihlového bytu v Ústeckém kraji vyšel v dubnu na 28 000 Kč, tedy o více než 77 % levněji než v Praze. 

Průměrná úroková sazba hypotéky v dubnu 2024

Hypoteční trh i nadále razantně sílí, počet poskytnutých hypoték meziměsíčně stoupl o více než 14 %, úroková sazba klesla na 5,1 %. Výše průměrné hypotéky v dubnu podle České bankovní asociace dosáhla nové rekordní úrovně 3,6 milionu korun, to je o 140 000 korun více než byl dosavadní rekord z konce roku 2021.