Provize realitní kanceláře a realitního makléře: kolik to je a kdo platí?

4 min.

Jak funguje provize realitní kanceláře při prodeji nemovitosti? Kdy se platí? Jak vysoká může být? Odpovídáme na nejčastější dotazy.


Odměna, kterou realitní makléř obdrží za své služby, bývá častým tématem diskusí mezi prodávajícími, kupujícími i odborníky v oboru. Provize realitní kanceláře (provize realitního makléře) představuje odměnu za zprostředkování obchodu – a většinou se vyplácí pouze v případě úspěšného dokončení prodeje. Pojďme si proto vysvětlit, jak se taková provize obvykle stanovuje, kdo ji hradí, kdy je splatná a jaká výše provize je považována za spravedlivou.

Provize je téměř vždy nastavena na principu tzv. „success fee“, což znamená, že klient platí provizi jedině tehdy, když je obchod úspěšně dotažen do konce.

Kdo platí provizi realitní kanceláře – kupující, nebo prodávající?

Otázka, kdo platí provizi realitní kanceláři, je při prodeji nemovitosti zcela zásadní. V každé transakci figurují dvě strany – prodávající a kupující. Obě chtějí obchod úspěšně uzavřít, ale jejich zájmy se liší: zatímco kupující chce koupit co nejlevněji, prodávající chce prodat za co nejvyšší cenu. Je tedy zřejmé, že jeden makléř nemůže současně plnohodnotně hájit zájmy obou stran, protože jsou navzájem protichůdné.

Z tohoto důvodu makléř vždy primárně zastupuje toho klienta, který jeho služby platí. V naprosté většině případů  provizi hradí prodávající. Jinými slovy: prodávající si najímá realitního makléře, aby pro něj zajistil ten nejlepší možný prodej nemovitosti. A co znamená nejlepší prodej? Nejčastěji dosažení co nejvyšší ceny, případně prodej v co nejkratším čase. V zahraničí mívají často svého makléře i kupující, v ČR zatím tato praxe příliš častá není.

Mějte přehled o svém majetku

Registrujte se do naší aplikace HYPOX, kde najdete nejpreciznější data o cenách nemovitostí v ČR.

Kdy se vyplácí provize realitní kanceláři?

Okamžik, kdy dochází k vyplacení provize realitní kanceláři, bývá stanoven ve zprostředkovatelské smlouvě mezi makléřem a prodávajícím. Nejčastěji je provize splatná ve chvíli, kdy dojde k převodu vlastnického práva na nového majitele v katastru nemovitostí – tedy když se kupující oficiálně stane vlastníkem. Někdy se můžeme setkat i s ujednáním, že provize je splatná už při podpisu kupní smlouvy. Rozhodně však prodávajícím nedoporučujeme podepisovat smlouvu, v níž by bylo stanoveno, že makléř má nárok na provizi už za „zprostředkování příležitosti uzavřít kupní smlouvu“. Provizi by měl makléř získat až za skutečně realizovaný obchod.

Kolik stojí služby realitní kanceláře a jak vysoká bývá provize?

Nyní k samotné výši provize a cenovému modelu realitních služeb. Provize se obvykle stanovuje buď jako procento z dosažené kupní ceny, nebo pevně danou částkou.

Konkrétní výše provize je velmi individuální záležitost. Nelze vytvořit univerzální ceník platný pro všechny případy, protože každá zakázka je jinak náročná a každý makléř pracuje trochu odlišně. Jestliže bychom ale měli uvést alespoň orientační čísla, v regionu Praha a střední Čechy se provize realitní kanceláře při prodeji nemovitosti nejčastěji pohybuje mezi 3 % a 6 % z kupní ceny.

Vyplatí se využít služby realitní kanceláře, nebo prodat nemovitost svépomocí?

Rozhodnutí je vždy na prodávajícím. Realitní kanceláře mají na trhu právem místo. V HYPOXu se zároveň snažíme, aby každý člověk měl o svém majetku, co nejlepší informace, věděl, co se na trhu děje, znal hodnotu svých nemovitostí a mohl s nimi tak pracovat i bez prostředníka.