Jak drahé je bydlení přímo u metra? #MetroIndex

2 min.

Dobrá dopravní dostupnost tradičně patří mezi rozhodovací faktory při nákupu nemovitosti. Náš #MetroIndex dlouhodobě sleduje, jak se vyvíjejí ceny nemovitostí přímo na metru. Jaké byly ceny bytů v blízkosti stanic pražského metra v druhém pololetí roku 2023?


Mezi nejdražšími lokalitami se dlouhodobě drží okolí stanice Staroměstská. V druhé polovině roku 2023 tam metr čtvereční vyšel v průměru na 208 549 Kč. Jedinou další stanicí, kde průměrná cena překročila 200 000 Kč/m2 byla nedaleká Malostranská.

Naopak nejdostupnější je bydlení v okolí stanic Chodov a Roztyly, i tam už se ale průměrná cena pomalu blíží 100 000 Kč/m2. Pokud započteme i případnou linkou metra D, stanice Libuš by nabízela byty o něco levnější, za cenu 90 580 Kč/m2.

Ceny v oblastech jako Staroměstská a Malostranská se díky exkluzivitě a nedostatku nabídky pravděpodobně udrží na vysoké úrovni. V perifernějších oblastech mohou ceny růst pomaleji, kvůli rostoucí nabídce nových bytových projektů.

Přemýšlíte o koupi bytu u stanice metra? Nákup 70m² bytu v okolí nejdražší stanice Staroměstská by vyžadoval investici přibližně 14 600 000 Kč, zatímco v okolí Chodova byste zaplatili okolo 6 500 000 Kč.

#MetroIndex vydáváme pravidelně. Ceny vychází z uskutečněných transakcí v okruhu 500 metrů od stanice metra. U stanic, které jsou vzdálenější od rezidenční výstavby pracujeme s okruhem 1 000 metrů, v grafice jsou tyto stanice označeny hvězdičkou. Do výpočtu jsme zahrnuli všechny typy budov (panelové, cihlové i novou developerskou výstavbu).