Je cena bytu odpovídající? Cenová mapa a naše algoritmy vám odpoví

4 min.

Ať hledáte investiční byt nebo v něm chcete bydlet sami, jedná se o zásadní životní krok. HYPOX vám díky nejširší databázi dat o českém realitním trhu pomůže. Jak? Pojďme si projít všechny možnosti!


Ať hledáte investiční byt nebo v něm chcete bydlet sami, jedná se o zásadní životní krok. HYPOX vám díky nejširší databázi dat o českém realitním trhu pomůže. Jak? Pojďme si projít všechny možnosti!

Cena bytu – vysoká nebo akorát?

Určit odpovídající cenu bytu je složitá věc. Byty nejsou akcie, kde bychom díky online datům z trhu neustále znali přesnou cenu všech obchodovaných společností a tak skutečná cena opravdu vyplyne až ze samotného prodeje. Jako kupující ale samozřejmě chcete koupit za co nejlepší cenu a udělat dobrý obchod. HYPOX vám do ruky dá nástroje, jak toho dosáhnout.

1) Porovnejte si inzerovanou cenu s naším oceněním nemovitosti

HYPOX v sobě má prvotřídní oceňovací model, který používají i největší české banky. Během pár vteřin si tedy můžete porovnat inzerovanou cenu z jakéhokoliv realitního portálu s úplně nezávislým expertním pohledem. Je HYPOX ocenění vyšší než inzerát? Super, možná jste právě našli parádní příležitost.

2) Prostudujte cenovou mapu a průměrné ceny bytů

První informace máte z našeho ocenění, teď se podívejte na cenovou mapu, kde vám HYPOX ukáže data z uskutečněných transakcí. Jako jediní v ČR máme byty správně zatříděné podle segmentu – dělíme je na panelové, cihlové a novostavby. To je důležité, protože jen tak vám umíme poskytnout správné a nezkreslené údaje.

V základním přístupu vám ukážeme pouze opravdu hrubé průměry, ale pokud uděláte upgrade na naše placené plány PRO nebo INVEST, ukážeme vám průměry v různých časových obdobích a po jednotlivých dispozicích, což vám dá mnohem lepší představu. Kromě celkové ceny uvidíte i cenu bytu za m2, takže můžete snadno porovnávat.

3) Podívejte se na cenu bytu přes výnos

Potenciální výnos je super způsob, jak spočítat, zda je kupní cena odpovídající, a zda se vám investice vyplatí. U nemovitostí se takzvaný yield počítá nejčastěji podle očekávaného nájemného, které je možné z bytu dostat. HYPOX vám i s tímto pomůže. V tarifech PRO a INVEST máte nástěnku, kde vidíte odhadovaný výnos i výši nájemného pro váš byt. I tady do hry vstupuje naše široká databáze a modely, které vám dají o očekávaném nájmu mnohem lepší představu, než kdybyste si jen proklikávali nájemní inzeráty v dané lokalitě.

Využijte data ve svůj prospěch

Výše jsme vám ukázali tři příklady, jak si díky HYPOXu udělat lepší představu o hodnotě nemovitosti. Jak data převést do praxe? Nejlépe tím, že je použijete při vyjednávání. Ceny bytů v roce 2023 spíše stagnují a kupující si často může dovolit říct o slevu. S kvalitními podklady v ruce a jasnou představou vám to půjde mnohem lépe. Držíme palce!